Kolejny napotkany problem, mianowicie posiadam dwie karty muzyczne. Wydaje się iż dla normalnego użytkownika dwie karty muzyczne to „dwa jajka w barszcz”.
Ale gdyby tak generalnie korzystać z jednej, a tylko w przypadku rozmów głosowych (w moim przypadku skype) korzystać z dwóch kart?

Sytuacja:
Słucham sobie radia przez internet ( zwykle RMF FM), pięknie sobie nuci pięć głośników, czysta sielanka 😉 No i masz babo placek… dzwoni skype, w normalnym przypadku należy ściszyć radio i przez głośniki słuchać rozmówcy ze skype. Rzadko sam radia słucham, więc inne osoby w pokoju mało że są pozbawieni radia to jeszcze są zmuszeni słuchać jakiś głupot, o których rozmawiam.

Przy dwóch kartach nic nie musimy ściszać! Radio gra, słuchacze nadal nucą muzyczkę a my na głowę zakładamy słuchawki i TYLKO tam słyszymy rozmówcę. Super sprawa. Do wykonania banalna, wkładamy dwie karty, lub jedną jeśli mamy jedną zintegrowaną. Następnie tłumaczymy w konfiguracji skype gdzie ma być dzwonek a gdzie głos rozmówcy i po sprawie.

No tak, ale zwykle główną kartą muzyczną będzie karta zintegrowana, a moja wypasiona SB będzie kolejną kartą, więc domyślnie aplikacje (muzyka,filmy) będą mi dzwiękować się przez integrę… a tego nie lubimy.

No i jakoś dotarłem do sedna sprawy, jakoś musimy określić która karta jest ważniejsza, kto tu premier a kto prezydent 😉

Do dzieła:

cd /etc/modprobe.d/
touch kolejnosc
mcedit kolejnosc

w pliku wpisujemy:

###############################
options snd cards_limit=2
alias snd-card-0 snd-emu10k1
alias snd-card-1 snd-hda-intel
options snd-hda-intel index=1
options snd-emu10k1 index=0
alias sound-slot-0 snd-emu10k1
alias sound-slot-1 snd-hda-intel
###############################

następnie reset alsy:
/etc/init.d/alsa restart

index – to oczywiście nasza kolejność kart muzycznych
cards_limit – ile kart muzycznych ma zostać zainicjowanych, dając 1 i ustawiając odpowiednio index możemy wyłączyć ładowanie dowolnej karty.

Oczywiście wpis w pliku kolejność musi zawierać dyrektywy dla naszych modułów, odpowiedzialnych za karty muzyczne.
Jakie moduły odpowiedzialne za karty muzyczne pracują w naszym systemie pokaże nam polecenie:
lsmod | grep snd

No i to tyle, proste prawda?
pozdrawiam